Reforma procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa
- Dwa motu proprio: Mitis Iudex Dominus Iesus – dotyczące zmian w Kodeksie Prawa Kanonicznego (z 1983 roku) oraz Mitis et misericors Iesus – dotyczące zmian w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich (z 1990 roku) weszły w życie 8 grudnia 2015 roku.
- Główną intencją zmian wprowadzonych pierwszym dokumentem jest reforma procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Reformy wprowadzone do prawa kanonicznego mają na celu uproszczenie i przyśpieszenie działania sądów kościelnych. Określone są pewne zmiany proceduralne w dotychczasowym procesie prowadzonym przez sądy biskupie. Znaczącą innowacją jest ustanowienie tzw. procesu skróconego, a także to, że dla stwierdzenia nieważności małżeństwa nie będzie już konieczne zgodne orzeczenie dwóch instancji, czyli nie będzie obowiązku apelacji od pierwszego orzeczenia stwierdzającego nieważność małżeństwa, jednak prawo to będą miały strony procesowe, obrońca węzła małżeńskiego i promotor sprawiedliwości. Ich apelacja będzie rozpatrywana przez trybunał apelacyjny II instancji.
- Nowe rozwiązania prawne mogą stać się pomocą dla tych osób, które proszą o rozpoznanie swoich spraw i dążą do uzyskania sprawiedliwego wyroku.