Małżeństwo jest związkiem o charakterze prawnym między jednym mężczyzną a jedna kobietą, w ich męskości i kobiecości, którzy w ten sposób tworzą jedność zawierającą w sobie wspólnotę życia i celów. Kan 1056 Kodeku Prawa Kanonicznego z 1983 r. istotnymi przymiotami małżeństwa określa jedność i nierozerwalność. Z tej racji są one przymiotami istotnymi małżeństwa, wykluczenie ich ze zgody czyni małżeńską umowę nieważną.
Prawo kanoniczne wyróżnia trzy okoliczności, które powodują nieważność małżeństwa :
I. Zrywające przeszkody małżeńskie.
Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte z powodu jakiejś przeszkody zrywającej, od której nie uzyskano dyspensy. Od niektórych przeszkód nie da się jednak uzyskać dyspensy i dlatego nie będzie wówczas możliwości zawarcia małżeństwa.
Katalog tych przeszkód wymienia prawodawca w kan. 1083-1095 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983r., i są to następujące przeszkody:
II. Wady zgody małżeńskiej.
Aby wyrazić zgodę małżeńską osoba musi być zdolna do uczynienia tego. Dlatego też Kodeks Prawa Kanonicznego określa kto jest w ogóle niezdolny do wyrażenia zgody małżeńskiej.
Niezdolni do zawarcia małżeństwa są Ci którzy:
III. Braki dotyczące formy kanonicznej a więc sposobu zawierania małżeństwa.
Forma kanoniczna obowiązuje wówczas, gdy przynajmniej jedna strona została ochrzczona w Kościele katolickim lub do niego przyjęta, nawet jeżeli odeń odstąpiła formalnym aktem.
Więcej zobacz: